Rokiškio miesto lankytinos vietos

Rokiškio dvaras – viena labiausiai Lietuvos ir užsienio turistų lankomų vietų, nes čia yra įsikūręs ir krašto muziejus. Rokiškio dvaro rūmai pabaigti statyti 1801 metais. Spėjama, kad rūmų architektas buvo Laurynas Stuoka- Gucevičius, tačiau jokių įrodymų pagristi šiam faktui kol kas nerasta. XVIII a. pab. – XX a. pr. Rokiškio dvaro sodyba yra vienas iš vertingiausių klasicizmo- istorizmo laikotarpio sodybinių ansamblių Lietuvoje. Atvykusieji apžiūrėti dvaro jame užtrunka ne vieną valandą, o išvyksta nustebinti, sužavėti to, ką čia išvydo ir sužinojo. Ypač, jei kelionėje po dvarą ir didžiulį jo kompleksą lydi profesionalus gidas, sugebantis savo įdomiais pasakojimais ekskursantus lydėti laike ir erdvėje.

Tyzenhauzų al. 5, LT-42115 Rokiškis. Tel. 8 458 31512

Gačionių dvaras – dvaras statytas XIX a. 2001 m. dvarą grąžinus baronui Antanui Rozenui, dvaro rūmai buvo restauruoti. Dvaras visuomet garsėjo gera virtuve. Taip pat yra ir šiandien. Patiekalus ruošia savininkai, todėl meniu čia rasite lenkų, prancūzų, italų ir lietuvių virtuvės patiekalus. Vienintelis Lietuvoje visiškai atkurtas dvaras – baltumu tviskantys dvaro rūmai, nuo XIX a. beveik nepakitusio vaizdo, kerinčio grožio gamtos apsuptyje ir harmonijoje su gamta auginantis bei gaminantis ūkis. Gražiausios Ilzenbergo dvarvietės erdvės skirtos svečių poilsiui ir ilgiems pasivaikščiojimams daugiau nei trijų kilometrų ilgio takais išpuoselėtame 15 hektarų angliško tipo parke. Į legendomis apipintą Meilės salą Ilgio ežere kviečia Dvaras – viena gražiausių ir stilingiausių naujojo klasicizmo stiliaus medinių dvarviečių šalyje – kviečia paviešėti visą parą. Tai ne triukšmingas vakarėlis, bet paprasta, šilta ir intelektuali viešnagė barono Piotro Rozeno šeimos dvare. Išlikęs ir parkas su 200 metų senumo liepų alėja.

Jūžintų sen. Tel. 8 686 29 438

Ilzenbergo dvaras – vienintelis Lietuvoje visiškai atkurtas dvaras – baltumu tviskantys dvaro rūmai, nuo XIX a. beveik nepakitusio vaizdo, kerinčio grožio gamtos apsuptyje ir harmonijoje su gamta auginantis bei gaminantis ūkis. Gražiausios Ilzenbergo dvarvietės erdvės skirtos svečių poilsiui ir ilgiems pasivaikščiojimams daugiau nei trijų kilometrų ilgio takais išpuoselėtame 15 hektarų angliško tipo parke. Į legendomis apipintą Meilės salą Ilgio ežere kviečia Dvaras – viena gražiausių ir stilingiausių naujojo klasicizmo stiliaus medinių dvarviečių šalyje – kviečia paviešėti visą parą. Tai ne triukšmingas vakarėlis, bet paprasta, šilta ir intelektuali viešnagė barono Piotro Rozeno šeimos dvare. Išlikęs ir parkas su 200 metų senumo liepų alėja. Jūžintų sen. Tel. 8 686 29 438. užsukti grakščios formos tiltas. Dvaro ūkis– vienintelis toks Baltijos šalyse – veikia pagal išskirtinai natūralios žemdirbystės principus, aukščiausius ekologijos standartus. Maloniai kviečiame pasisvečiuoti ilgiau, bei iš anksto užsisakius, papietauti. Visi patiekalai ruošiami tik iš ūkyje išaugintų produktų.

Ilzenbergo k. 4, Juodupės sen., Rokiškio r. Tel. 8 616 29 375

Salų dvaras – nedaug Lietuvoje tokių ypatingų vietų kaip Salos. Dvaras minimas nuo XVI a. Dvaro rūmai buvo įkurti gražiame parke, kurio likučiais galime grožėtis ir šiandien. Manoma, kad tai vienas iš seniausių parkų Lietuvoje, dar iš tų laikų, kai Salų dvarą valdė Radvilos. Grafų
Tyzenhauzų rankose Salos tapo visos apylinkės kultūrinio gyvenimo centru. Čia būdavo rengiamos geriausios puotos visoje Kauno gubernijoje. Dabar dvare vyksta įvairūs kultūros renginiai. Ežero saloje pastatytas Salų dvaras yra ideali vieta išvažiuojamiesiems mokslo, kultūros renginiams, asmeninėms šventėms pažymėti.

Kaštonų g. 13, Salų k., Kamajų sen., Rokiškio r. Tel. 8 682 66 998.

Vaclovo Kontrausko antikvarinių daiktų kolekcija Laibgaliuose – senoje sodyboje sukaupta kelis tūkstančius eksponatų turinti antikvarinių daiktų kolekcija. Joje – nuo kraičio skrynių, tautodailės kombinatų produkcijos, metalinių reljefų su Lietuvos valdovais, verpsčių, dėželių, raginių gaminių iki baldų, transporto priemonių ir darbo padargų. Didelė kolekcijos dalis – liaudies meistrų, dirbusių sovietmečiu veikusiuose dailės kombinatuose, rankomis sukurta produkcija.

Salų dvare vykdomas Amatų centro plėtros projektas – pritrauksiantis daugiau lankytojų į senąjį dvarą. Pavasarį dvaro parke bus statomos dvi krosnys molio dirbinių degimui lauke. Užsiėmimų metu supažindinsime su juodosios bei raugo keramikos paslaptimis. Ne mažiau patrauklus užsiėmimas – vytelių pynimas. Šio amato bus mokoma vasaros sezono metu. Atvykus į užsiėmimus yra galimybė dvare pasilikti ilgesniam laikui ir gilinti žinias bei praktikuotis, išbandant senuosius amatus.

Kunigo švietėjo Jono Katelės muziejus ir amatų centras Panemunėlyje – 1883 m. statytoje klebonijoje atidarytas kun. J. Katelės memorialinis muziejus. Paroda, skirta pirmajam lietuviškam vaidinimui, eksponuojama kryžių kolekcija. Šalia įsikūrusiame amatų centre organizuojamos medžio drožybos, audimo, akmenskaldystės, bitininkystės ir kitokios edukacijos. Čia galima išvysti valstybių, per kurias driekiasi Struvės geodezinis lankas, tautinius drabužius, daugiau sužinoti apie geodezinio lanko paskirtį, atsiradimo istoriją ir šalia Panemunėlio esantį Gireišių punktą.

Pažintinis edukacinis maršrutas vaikams apsilankant Rokiškio dvare, Bajorų lėlių namuose, B. Kairienės ūkyje – Rokiškio muziejuje aplankysite grafų vaikų porcelianinių žaisliukų ir drabužėlių ekspoziciją, šaudysite iš medžiotojo Roko lanko, žaisite anglišką žaidimą kroketą arba pasirinksite kitą muziejininkų parengtą edukaciją. Bajorų Lėlių namuose susipažinsite su gausia lėlių kolekcija bei lėlių teatro ČIZ personažais. Nuotaikinga ir pilna netikėčiausių įspūdžių edukacinė programa –popietė pas alpaką Šokoladą ir jo draugus supažindins vaikus su įvairiais kaimo ūkyje gyvenančiais egzotiniais paukščiais ir gyvūnais. Surinkę vištų kiaušinius kepsite nuostabaus skonio kiaušinienę, o tapybos pamokėlės metu įamžinsite savo įspūdžius ir natūralios gamtos grožį.

Maršrutas po Jūžintų apylinkes – nedidelėje gyvenvietėje Laibgaliai privačioje sodybojemuziejuje sukaupta per 6000 antikvarinių daiktų: Dailės kombinato ir tautodailininkų darbai, dirbiniai iš šiaudų, kalvių dirbiniai, keramikos lipdiniai, vežimai, važiai, rogės, medinės statinės ir statinaitės. Toliau vyksite į autentišką medinį baronų šeimos dvarą, atkurtą pagal autentiškas nuotraukas. Jūžintų miestelyje apsilankysite Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčią,
buvusį atgailos kanauninkų vienuolyną su išlikusiomis vienuolių celėmis ir laidojimo kriptomis. Bendruomenės namuose pasivaišinsite senoviniais krašto valgiais ir krosnyje kepta rugine duona, kurios tradicijos tęsiasi du šimtus metų. Nuvykę pasivaikščioti į miško parką sutiksite teatralizuotus miško „monų“ personažus – velnią ar raganą.

Rokiškio krašto muziejaus teminės edukacinės programos – muziejininkų parengtuose edukaciniuose užsiėmimuose galite sužinoti apie Rokiškio krašto ir jo dvarų praeitį. Etnokultūrinėse, senųjų amatų, kalendorinių švenčių edukacinėse programose susipažinsite su prosenelių vaikyste, linų auginimo ir apdorojimo papročiais, su senoviniais pieno produktų gaminimo būdais, išmoksite senoviniu būdu lieti žvakes, galėsite išsidrožti šaukštą, nusikalti po suvenyrinę monetą, mokysitės marginti kiaušinius vašku ir dar daug kitų dalykų. Iš viso muziejus lankytojams siūlo daugiau apie 40 edukacinių programų, pritaikytų įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Rokiškyje gaminamo sūrio paskanauti ir susipažinti su jo gaminimo tradicijomis kviečia Rokiškio dvaro „Sūrio kelias“. Tai viena populiariausių ir ilgiausiai vykdomų edukacinių programų Rokiškyje.

Edukacinės programos užsakomos iš anksto tel.: 8-458 31 512, 8-615 44 586

Vyno degustacija „Vyno kelias“ vyndario R. Nagelės sodyboje – vyndario šeimoje yra senos naminio vyno darymo tradicijos ir net devyni sodyboje gaminami lietuviški naminiai vynai turi Lietuvos tautinio paveldo sertifikatus. Apsilankiusieji sodyboje galės apžiūrėti šiauriausią Lietuvoje vynuogyną, paragauti įvairių vaisių bei uogų vyno bei susipažinti su vyno gamybos subtilybėmis. Taip pat žvilgtelės į sodybos pasididžiavimą – vyno rūsį, su jame sukaupta vyno kolekcija.

Taručių k., Rokiškio r. Tel. 8 686 11 912

Tautinio paveldo produktų degustacija Juodupėje – miestelyje šalia kepyklos yra „Šakočių ir baravykų namai”, kuriuose pagal senovines technologijas kepami šakočiai ir grybukai, vyksta edukacinės programos. Čia įrengta speciali šakočių ir baravykų kepimo įranga, o lankytojai gali patys gaminti šiuos skanėstus, išmėginti savo konditerinius gabumus. Ši programa sudomina ir pritraukia ne tik suaugusius, bet ir jaunimą.

Tel. 8 656 80 373

Edukacinė-pažintinė programa „Su plaustu po Sartų ežerą“ – plaukdami išgirsite pasakojimus apie Sartų regioninį parką, apie bobriškio sentikius, jų maldos namus. Galėsite grožėtis piliakalniais, salomis. Kriaunų poilsiavietėje lauks Kriaunų kaimo kapela, šio krašto dainos, šokiai ir supažindinimas su kultūriniu paveldu.
Sūrio ir alaus degustacija sename rūsyje – Rokiškio sūrinės sūrių „Grand“ kolekcija degustuojama su įvairiomis Aukštaitijos bravorų alaus rūšimis. Autentiškame senamiesčio rūsyje galima pasivaišinti cepelinais.

Tel. 8 610 00 610

Jūžintų krašto kulinarinis tapatumas – susipažinsite su senoviniais krašto valgių gaminimo ypatumais, apie pamirštus, tačiau atgaivintus krašto valgius. Ragausite kulinarinio paveldo patiekalų: kvapnios duonos, jūžintiškių blynų, tik šiame regione gaminamo miežinio keptinio alaus ir kitų patiekalų. Degustacija vyksta Jūžintų bendruomenės namuose.

Tel. 8 676 43 327

Pažintinė edukacinė programa „Žvejo tinklas“ Salų dvaro rūmuose – programos metu dalyviai supažindinami su krašto etniniu paveldu (salietiška šnekta, Dviragio ežero padavimas, ganiavos dainos ir kt.), žvejybos istorija, tradicijomis, demonstruojamas tinklo nėrimas. Kviečiame užsisakyti programą su žuvienės degustacija. Žuvienė verdama pagal vietos gyventojų receptą ant laužo.

Tel. 8 682 66 998

Rokiškio Šv. Mato Evangelisto bažnyčia – gražiausias neogotikos ansamblis Lietuvoje. Rokiškio Šv. Mato bažnyčia yra didžiausia miesto puošmena ir traukos centras, kurį kadaise pastatė ir paliko ateities kartoms Rokiškyje gyvenusios grafų Tyzenhauzų giminės atstovai. Bažnyčioje iki smulkmenų apgalvota kiekviena interjero detalė, kiekvienas daiktas jai nupirktas kruopščiai atrinkus geriausią iš geriausių. Rokiškio bažnyčios ansamblis XIX a. Lietuvoje buvo bene originaliausias, meniškiausias statinys. Po presbiterija įrengta kripta, kurioje ilsisi bažnyčios fundatoriaus grafo Reinoldo Tyzenhauzo palaikai.

Salų Šv. Kryžiaus bažnyčia – ją projektavo austrų architektas Georgas Verneris, pastatęs puošniąją Rokiškio bažnyčią. Ji yra pseudogotikinė, suręsta iš tašytų eglinių rąstų ir apkalta lentomis. Labai įdomus ir gražus bažnyčios interjeras: mediniai gotiško stiliaus skliautai, trys mediniai altoriai. Medinės neogotikos perlu, grynuoliu vadinama Salų Šv. Kryžiaus bažnyčia – didelė vertybė menotyrininkams, istorikams, architektams.

Jūžintų Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia – sudėtingos kompozicijos molinių plytų mūro pastatas. Vyrauja vėlyvojo baroko stilius , matyti renesanso bei bazilikinių elementų. Tai – vieninteliai maldos namai Baltijos šalyse, kuriuose veikė ir vienuolynas. Į Jūžintus traukia turistai, norintys pamatyti asketiškas mažytes celes. Yra versija, kad šiame vienuolyne gyveno prasikaltę vienuoliai, mat sąlygos čia buvusios atšiauriausios.

Rokiškio krašto muziejus – nuo 1952 metų buvusiuose Rokiškio dvaro rūmuose įsikūręs muziejus, kuriame sukaupta per 80 tūkst. eksponatų. Muziejaus lankytojams pateiktos Rokiškio krašto istorijos, dvarų kultūros ir buities ekspozicijos, įrengtos daugelyje muziejaus salių. Išskirtinę vietą užima unikali Liongino Šepkos (1907-1985 m.) drožinių ekspozicija. Rokiškio krašto muziejuje Jūsų laukia vienintelė Lietuvoje prakartėlių (Betliejų) ekspozicija. Joje apie yra 100 prakartėlių, kurias sukūrė garsūs Lietuvos medžio meistrai. Čia rengiamos dailės parodos, plenerai, klasikinės muzikos koncertai, literatūros vakarai. Muziejininkai turi parengę apie 40 edukacinių programų įvairaus amžiaus grupėms.

Tel. 8 458 31512

Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose – jame – įvairių istorinių laikotarpių monetos, banknotai, medaliai, ordinai ir kt. Vytauto apygardos Lokio rinktinės partizanų archyvas. Yra salė, skirta Lietuvos kariuomenės kūrimuisi, karių kovoms už laisvę ir nepriklausomybę.

Vytauto g. 18, Obeliai, Rokiškio r.

UNESCO pasaulio paveldo objektas – Struvės geodezinio lanko punktas – tranguliacijos grandinė buvo sudaryta 1816-1852 m., bandant ištirti ir nustatyti Žemės dydį ir formą. Tai vienas iš trijų geodezinių punktų Lietuvos teritorijoje, kurie buvo įtraukti į UNESCO pasaulio
paveldo sąrašą, kaip F.G.V. Struvės geodezinio lanko dalis. Šis punktas ir šiuo metu atlieka vieno svarbiausių II klasės šalies ir rajono geodezinių punktų, įtrauktų į Lietuvos 1994 m. koordinačių sistemą.

Kriaunų muziejus – Sartų g. 12, Kriaunų km., Rokiškio r. Muziejuje yra istorijos ir etnografijos ekspozicijos. Ypač įdomūs ir vertingi kaimo išradėjų gaminiai: mašinos linų sėmenims malti ir sėmenų aliejui spausti, kojomis minamos kalvio dumplės, kopūstų pjaustymo ir obuolių sulčių spaudimo mašina ir dar daug kitų. Muziejuje įrengtas XX a. pradžios kaimo trobos interjeras. Yra parengtos edukacinės programos „Rankinės istorija“ ir „Bitutė pilkoji”.

Tel. 8 617 95200

J. ir A. Tunaičių etnografinė sodyba – muziejus – įkurtas senoviniuose Tunaičių sodybos pastatuose. Čia sukaupti unikalūs XIX-XX a. vidutinio ūkininko buities, žemės dirbimo, staliaus, verpimo, audimo ir kiti eksponatai.

Šetekšnių k. ,Panemunėlio sen. Tel. 8 458 75564

Justino Vienožinskio memorialinis muziejus Dačiūnuose – lietuvių tapybos klasiko J. Vienožinskio vaikystė ir jaunystė prabėgo Dačiūnuose, greta Obelių (kaimas dab. Rokiškio rajono savivaldybėje), kur vėliau buvo nutapyta didžioji dailininko kūrybinio palikimo dalis: tėviškės ir jos apylinkių peizažai, tėvų ir artimųjų portretai. Gimtojoje sodyboje duris atvėrė dailininkui skirta memorialinė ekspozicija, kurioje eksponuojami tapytojo kūriniai, tapybos reikmenys, baldai, šeimos relikvijos, fotografijos. J. Vienožinskio artimųjų rūpesčiu Dačiūnuose išsaugota autentiška XIX a. statyto namo architektūra, sodybos aplinka.

Tel. 845878893

Tapytų langinių galerija po atviru dangumi – Pasivaikščiokite Rokiškio Respublikos (langinių) gatve, atmindami, kad šis namo dekoro elementas – langinės Rokiškyje tarpukariu buvo itin populiarus. Menininkų plenerų metu, kurie vyksta daugiau kaip 10 metų, tapytos langinės tapo reiškiniu – galerija po atviru dangumi.

Liongino Šepkos parkas – Rokiškį garsina didžiausias Europoje tematinis medžio skulptūrų parkas, skirtas garsiausio XX a. dievadirbio Liongino Šepkos (1907-1985) atminimui. Garsiausi Lietuvos medžio skulptoriai sukūrė per 100 skulptūrų. Jie improvizavo L. Šepkos kūrybos ir gyvenimo temomis, stengdamiesi kuo geriau atskleisti ir savo kūrybinę individualybę. Čia rasime ir funkcionalių skulptūrų, kurias pamėgo tiek vietos gyventojus, tiek turistai.

Rokiškio Kalvarijos – manoma, jog Rokiškio Kalvarija buvo kuriama XIX a. antroje pusėje, kai sudegė medinė Rokiškio bažnyčia. Jų statybos iniciatorius – grafas Reinholdas Tyzenhauzas. Rokiškio Kalvarijoms priskiriami septyni statiniai: trys koplytėlės senosiose miesto kapinėse, viena stacija yra Sodų gatvėje, trys – už miesto, Velniakalnyje.

„Lėlių namai“ – šis muziejus yra įsikūręs Bajorų kaimo kultūros namuose. Kolekcija pradėta eksponuoti nuo 1999 metų sausio mėn. Dabar muziejuje yra eksponuojama per 1000 lėlių. „Lėlių namuose“ vyksta lėlių teatro „ČIZ“ spektakliai, šventės, edukacinės Programos, lėlių gamyba, kūrybinės stovyklos. Bajorų k., Rokiškio k. sen.

Išgirsti ir pamatyti gražiausią KALĖDŲ LEGENDĄ kviečiame į Senelio Kalėdos rezidenciją Rokiškio dvaro rūmuose – Lietuvos Vyriausiasis Kalėdų Senelis savo rezidenciją įkūrė Rokiškyje. Rokiškio krašto muziejuje pasirašyta istorinė sutartis – Rokiškio miestas paskelbtas Senelio Kalėdos rezidencija. Visą šventinį laikotarpį dvare vyksta daugybė renginių, įvairiausios mugės ir įspūdingi teminiai turgūs bei kalėdiniam laikotarpiui skirtos edukacinės programos. Senelis Kalėda dvare reziduoja visą šventinį laikotarpį – laukia vaikučių, pakuoja dovanas. Dvaro parke jaukiame aptvare ganosi Senelio Kalėdos padėjėjai danieliai. Jie laukia vaikų ir jų vaišių. (Vaišėmis pasirūpina danielių prižiūrėtojai).

Kalėdinio laikotarpio edukacijos: aukštaitiški Kūčių valgiai ir papročiai – sužinosite, kaip paruošti tradicinį aukštaitišką Kūčių stalą, susipažinsite su šio vakaro etiketu, simbolika. Išmoksite ateities spėjimų, būrimų. Ragausite tradicinių Kūčių patiekalų.
• Puošiu Kalėdas – užsiėmimo metu išgirsite Kalėdų medelio istoriją, pasigaminsite šiaudinį arba lininį papuošalą eglutei.
• Šventinių meduoliukų dekoravimas – puošite ir ragauti pagal senąsias tradicijas iškeptų meduolių, užsigeriant karštu šokoladu.
• Grafienės Hermancijos duonelė – susipažinsite su duonos kepimo ir vartojimo tradicijomis.
Ragausite šventinę grafienės Hermancijos duonelę ir gardų karštą šokoladą
• Kalėdinis sūrio kelias – ragausite įvairių rūšių sūrių, gaminamų AB „Rokiškio sūris“, užsigerdami karštu gėrimu, dvelkiančiu cinamonu ir gvazdikėliais.
• Kalėdų belaukiant – su amatų specialistu iš medžio pasidarysite ir dekoruosite angeliukus, prie lango kabinamas lesyklėles paukšteliams.
• Žvakių liejimas – užsiėmimo metu išgirsite žvakių atsiradimo istoriją, sužinosite apie ugnies reikšmę lietuvių etnologijoje, patys iš vaško nusiliesite žvakę.
• Tapyba ant stiklo – specialiais vitražiniais dažais galėsite nusipiešti paveikslėlį arba papuošti kalėdiniais motyvais savo atsineštą stiklinį indelį.

Prakartėlių ekspozicija Rokiškio muziejuje – vienintelė tokia Lietuvoje, alsuojanti Kalėdų dvasia. Joje pristatomos prakartėlės, kurias muziejus yra įsigijęs ar gavęs dovanų iš žinomiausių Lietuvos meistrų. Idėją rengti prakartėlių parodas Rokiškyje pasiūlė italų dailininkas, verslininkas ir mecenatas Angelo Frosio. Prakartėles Rokiškio muziejui sukūrė dailininkai, skulptoriai, garsūs tautodailininkai, šiaip nagingi suaugu sieji ir meniškos sielos vaikai. Čia yra per 100 prakartėlių iš medžio, molio, šiaudų, pakulų, žievės, lino, popieriaus, džiovintų augalų ir kitų medžiagų. Prakartėlių ekspozicija papildyta mažytėmis delne telpančioms Vietnamo, Meksikos, Gvatemalos, Austrijos ir kitų šalių prakartėlėms. Prakartėlių ekspozicija Rokiškio krašto muziejuje pritraukia ne tik didelį dalyvių skaičių, bet ir daug lankytojų.

Kitos kalėdinio laikotarpio paslaugos Rezidencijoje:
• Pasikviesti Senelį Kalėdą dalyvauti Jūsų užsisakytoje edukacijoje.
• Švęsti savo gimtadienį muziejuje, pasikviečiant Senelį Kalėdą.
• Nusifotografuoti naujoje fotostudijoje, kuri nukels Jus XX a. pr. Rokiškį.
• Aplankyti tradicinę Kalėdinę parodą-pardavimą ir įsigyti dovanėlę sau ar draugams.
• Pasigaminti šventinį atviruką ir žaismingai praleisti laiką vaikų kambaryje.
• Pasisveikinti ir pavaišinti Senelio Kalėdos padėjėjus danielius (maišelį su vaišėmis paruošia danielių prižiūrėtojas).
• Pasinaudoti muziejaus ekspozicijose nemokama audiogidų (elektroniniai prietaisai) paslauga lietuvių, anglų, latvių bei rusų kalbomis.
• Įsigyti ir išsiųsti kalėdinį atvirlaiškį iš kalėdinio pašto ar rezidencijos.

Tarptautinis vargonininkų muzikos festivalis – skirtas čekų muzikui , pedagogui, vargonininkui Rudolfui Lymanui (1855-1904) atminti. 2000 m. Panevėžio kolegijos Rokiškio filialo iniciatyva surengtas pirmasis tarptautinis vargoninikų muzikos festivalis. Jis prasideda Rokiškio miesto Gimtadienio šventės metu, rugsėjo pabaigoje ir tęsiasi apie mėnesį.

Viduramžių kovų turnyras „Roko kalavijas“ – viduramžių turnyrus imituojančios kovos. Vyksta pagal tarptautinio viduramžių kovų turnyro taisykles. Riteriai kaunasi skirtingose kategorijose. Norintieji gali pasimatuoti kario šarvus, pakilnoti kalaviją, užsidėti šalmą, išmokti šaudyti iš lanko.

Edukacinė-kultūrinė šventė „Lino mūka“ – subrendus linams (rugsėjo mėn.) į Panemunėlio kraštą atkeliauja tradicinė šventė. Tai edukacinė – kultūrinė rudens šventė, kurioje praeities tradicijos, dabarties kūrybiškumas virsta žmonių bendravimu. Kiemelyje moterys demonstruoja tradicinius lino darbus: linų kūlimą, mynimą, brukimą, šukavimą, verpimo ir audimo darbus, o vyrai – ir virvės pynimą.

Rokiškio miesto gimtadienis – Pradėtas švęsti nuo 1999 m. rugsėjo 25 d. – 500 metų jubiliejaus proga. Į šventę rokiškėnai ir svečiai susiburia kiekvienais metais rugsėjo pabaigoje. Tai vienas didžiausių renginių mieste. Šventė tęsiasi tris dienas visame mieste. Jo metu skelbiami miesto garbės piliečiai, apdovanojami miestą garsinantys rokiškėnai. Skamba įvairi muzika, seniūnijų „kiemeliuose“ vyksta prisistatymai ir linksmybės, mugės prekyba, naktinės diskotekos jaunimui.

Obelių miestelio šventė „Obelinė“ – Vyksta nuo 2003 metų antrąjį rugsėjo savaitgalį, kurios metu vyksta įvairūs sporto, kultūros renginiai, koncertai. Svečius pasitinka vaišingieji
bendruomenių kiemeliai. Po Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidų bažnyčioje skamba Lietuvos nacionalinės filharmonijos solistų koncertai.

Sartų apžvalgos bokštas – įspūdingas, bene 35 metrų aukščio bokštas, į kurio viršų veda aukščio baimę patikrinantys sraigtiniai laiptai. Įlipimas į Sartų bokštą ekstremaliausias, lyginant su kitais bokštais Lietuvoje: siauri sukti laiptai neužstoja akims vaizdo jokiomis tvorelėmis ar grotomis, todėl čia savo kailiu jauti kiekvieną metrą į viršų. Šalia – Sartų ežeras su keliomis įlankomis ir salomis. Vaizdai – verti milijono.

Pažintis Dusetų girios takas – Kamajų girininkijos Dusetų girios miške, Sartų regioninio parko teritorijoje. Tako ilgis – 3,4 km. Jame yra 14 stotelių su informaciniais stendais. Per čia plytinčią pelkę pastatytas lieptas. Pelkės apžvalgai įrengtas apžvalgos bokštelis. Su gidu kelionė šiuo taku trunka 1,5-2 val. XY:612144, 6185520 (LKŠ);55.7911, 25.7882 (WGS).

Bradesių ąžuolas – valstybės saugomas gamtos paminklas. Apglėbti Stelmužės broliu vadinamo Bradesių ąžuolo kamieną reikia šešių suaugusių žmonių. Pasakojama, kad senovėje slėnyje tarp Bradesių piliakalnio ir Sartų ežero augusi šventagirė – didelis ąžuolynas, vadinamas Tiltalemiškiu. Žmonės prisimena, kad kadaise čia buvęs tiltas. Jis jungęs Vėlių kalną – Velikuškių piliakalnį su Bradesių piliakalniu. Dabar ąžuolyną mena likęs vienas medis – Bradesių ąžuolas, o pastarojo šventumą – baltų tikėjimo atstovų pastatytas aukuras. Šioje vietoje dažnai renkasi baltų tikėjimo žmonės švęsti švenčių, atlikti apeigų.

Ilzenbergo dvaro ąžuolas – botaninis gamtos paveldo objektas. Kamieno apimtis – 6,3 metro, skersmuo – 2 metrai, o aukštis – 30,5 metro. Ilzenbergo dvaro parkas yra valstybės saugomas nuo 1963 metų, jis užima apie 15 ha teritoriją, čia auga daugiau nei 23 medžių rūšys.

Vaidlėnų (Miliūnų) tvenkinio poilsiavietė – Rokiškio girininkija. Poilsiavietė užima 8,5 ha ploto. Yra mašinų statymo aikštelė, penkios gerai įrengtos laužavietės su poilsiautojų patogumui pastatytais lauko baldais, persirengimo kabinomis. Žvejams nutiesti lieptai, yra tiltelis, jungiantis tvenkinio priešingus krantus, takas su kliūtimis dviratininkams ir pėstiesiems. XY: 597766, 6212445 (LKS); 56.0361, 25.5688 (WGS).

Ožakmenis – Rokiškio miškų urėdijos, Vyžuonų girininkijos, Ignotiškio miško 70 kvartale. Jo matmenys 5,1x3x3,3 m. 1964 m. buvo paskelbtas geologiniu gamtos paminklu. 2000m. paskelbtas gamtos paminklu. Legendos pasakoja, kad taurai ir briedžiai į jo šonus savo ragus smailinę , lokiai, vilkai ir lūšys nagus aštrinę.